Filtr

Włączone filtry:

Dyski twarde 

Jest 374 produktów.
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 374 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 374 elementów

Jest niezbędnym elementem każdego komputera, odpowiada za przechowywanie dokumentów, plików zdjęciowych, filmów oraz gier. Dyski twarde różnią się pojemnością i szybkością, dlatego też to na ich parametry przy wyborze komputera zwracamy szczególną uwagę. Ponadto wiele osób decyduje się na wymianę dysku będącego na wyposażeniu urządzenia na nowy dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Dyski SSD a HDD

Dyski twarde możemy podzielić na dwie grupy. Dyski SSD, inaczej nazywane półprzewodnikowe, cechują się wyższym poziomem zaawansowania technologicznego. Brak jest w nich ruchomych części mechanicznych, ponieważ zbudowane są w oparciu o pamięć flash. Ich największe zalety to duża trwałość i łatwość dostępu do danych. Jeżeli jednak potrzebujesz dużej powierzchni do przechowywania swoich plików, dyski SSD mogą nie spełnić swojej funkcji, ich pojemność może być za mała. Dyski HHD to dyski talerzowe składające się z kilku ruchomych elementów, w tym talerzy i głowicy. Są mniej odporne na uszkodzenia, jednak oferują dużą pojemność w niższej cenie niż dyski SSD.

Który dysk SSD i HDD wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli decydujesz się na dysk HDD, ważna jest prędkość obrotowa, im jest ona większa, tym szybsze jest odczytywanie i zapisywanie danych. Dlatego powinieneś zdecydować się na dyski twarde pracujące z prędkością od 4200 obr/min do 7200 obr/min. Duże znaczenie ma też format karty. Największe transfery danych zapewniają nowe dyski twarde M.2. Do komputerów stacjonarnych przeznaczone są dyski 3,5-calowe, a do laptopów 2,5-calowe. Kolejnym istotnym parametrem jest bufor, czyli pamięć podręczna dotycząca miejsca, w którym zapisywane są najczęściej wykorzystywane dane. Jego wielkość najlepiej jeżeli wynosi od 2 do 256 MB.


A co z najważniejszym kryterium, czyli z pojemnością dysku? W tym przypadku każdy powinien wybrać taką, która będzie odpowiadała jego potrzebom i przeznaczeniu komputera. Do danych zajmujących dużo miejsca należą m.in. zdjęcia, filmy wideo, muzyka i grafika. Aktualnie możesz wybierać dyski twarde, których pojemność wynosi nawet 1, 2, 6 lub nawet 12 TB.